Pure Organic Layered Fruit Bars Variety Pack 28 count (Pack of 1).
Thumbnail 1Thumbnail 2Thumbnail 3

Pure Organic Layered Fruit Bars Variety Pack 28 count (Pack of 1).

4.7/5
Product ID: 268597857
Secure Transaction
12 interest-free installments with tabby
🌱100% organic ingredients
🍇28 delicious bars
🍏No artificial sweeteners

Description

🍏 Purely Delicious, Naturally Yours!

  • NATURES CANDY - Satisfy your sweet tooth with wholesome, organic ingredients!
  • GLUTEN FREE GOODNESS - Perfect for those with dietary restrictions without compromising on taste!
  • SNACK SMART LIVE PURE - Indulge guilt-free with our all-natural fruit bars!
  • CONVENIENT ON THE GO FUEL - Ideal for busy professionals needing a quick, nutritious snack!
  • VARIETY FOR EVERY CRAVING - 28 bars in assorted flavors to keep your taste buds excited!

The Pure Organic Layered Fruit Bars Variety Pack includes 28 gluten-free bars made from 100% organic ingredients, free from artificial sweeteners and preservatives, making it a perfect healthy snack option for the health-conscious consumer.

Small manufacture image 1Small manufacture image 2

Have a Question? See What Others Asked

Can you clarify the unit price math? $18.91/17.7 oz = $1.07/oz, not $0.54/oz as shown. I must be missing something. thanks
How long do these keep/until expired?
Is the pulp/fiber from the fruit removed in the production of these snacks?
Are they made in a peanut, tree nut and sesame free facility?

Reviews

4.7

All from verified purchases

N**Y

Better than candy!

These are the ultimate fruity snack! The layered texture is fun and different—almost like a natural fruit roll-up but better. My family loves the variety of flavors in the pack, and I love that they’re organic and made with real fruit. No artificial junk, just delicious, tangy-sweet bars that are perfect for on-the-go or a lunchbox. They’re a hit in our household!

J**S

Healthy, affordable, delicious

Delicious! Zero bad ingredients, and a very good price for how much you get. Totally worth it!! So hard to find healthy, clean snacks. Just get them. Your kids will love them.

J**Z

Tasty and Made with Good Ingredients

These fruit bars are a win! They taste great. They are not too sweet, just the right amount of flavor. I really appreciate the clean, simple ingredients. Perfect for a quick snack or tossing in a lunchbox.

P**

Big time worth trying these

Incredible taste and value!! Other real fruit bars are 3x the cost. Very tasty and texture is great.

R**I

Great quick and easy healthy snacks

Delicious snacks. More moist than the flatter types of dried fruit rolls.

R**Y

Great taste

Taste great, but they are 20% less at Costco

T**I

Fun Snack for All Ages

Smaller than i anticipated but I am an adult, would be good portion for young kids. I think they taste great and don’t stick to teeth badly. Less than a $1 per strip at the price I purchased, would purchase again. Considering testing leaving a box in the fridge or freezer as a cool summer treat.

A**R

Expensive

Tasty but wayyy too expensive. Won’t be buying monthly

Common Questions

Trustpilot

TrustScore 4.5 | 7,300+ reviews

Vikram D.

The MOLLE sheath is of exceptional quality. Very happy with my purchase.

2 weeks ago

Neha S.

Excellent communication throughout the order process. Product is perfect.

2 weeks ago

Shop Global, Save with Desertcart
Value for Money
Competitive prices on a vast range of products
Shop Globally
Serving over 300 million shoppers across more than 200 countries
Enhanced Protection
Trusted payment options loved by worldwide shoppers
Customer Assurance
Trusted payment options loved by worldwide shoppers.
Desertcart App
Shop on the go, anytime, anywhere.
AED 103

Duties & taxes incl.

UAEstore
1
Free Returns

30 daysfor PRO membership users

15 dayswithout membership

Secure Transaction
12 interest-free installments with tabby

Trustpilot

TrustScore 4.5 | 7,300+ reviews

Khalid Z.

Great experience from order to delivery. Highly recommended!

1 week ago

Vikram D.

The MOLLE sheath is of exceptional quality. Very happy with my purchase.

2 weeks ago

Pure Organic Layered Fruit Bars Variety Pack 28 Count Pack | Desertcart UAE